New Zealand Secondary Schools' Track and Field and Road Race 2012 (select another)

Junior Girl's 200m Sprint

Results

Preliminaries

Heat 1

Wind: 0.8
Placing Athlete Team Preliminaries
1 Emma Hopcroft Southland Girls' High School 26.32q
2 Danica Davies St Hilda's Collegiate 27.00q
3 Josie Minor Napier Girls High School 27.35q
4 Tyler Griffiths Solway College 27.57q
5 Lucy Thomson St Margaret's College 27.60q
6 Kara Helm Bayfield High School 28.05q
7 Maggie Symes Wanganui Collegiate 28.99
8 Rebecca Jost Baradene College 29.29

Heat 2

Wind: 4.2
Placing Athlete Team Preliminaries
1 Rosie Elliott Rangi Ruru Girls' School 26.18q
2 Brooke Somerfield Tauranga Girls' College 26.95q
3 Georgia Freeman Villa Maria College UNKNOWN-Z
4 Georgia Pert Westlake Girls High School 27.49q
5 Phoebe Pegg Columba College 27.69q
6 Molly Wilkins Wairarapa College 29.91
7 Hannah Lang St Matthews Collegiate 30.07

Heat 3

Placing Athlete Team Preliminaries
1 Jade Henley-Smith Hillcrest High School 27.63q
2 Abbey Johnston James Hargest College 27.96q
3 Sara-Jane Raleigh St Matthews Collegiate 28.49q
4 Kate Guildford Columba College 28.61
5 Rebecca Wilson Rangi Ruru Girls' School 28.88
6 Ruby Mountford-McAuley Villa Maria College 29.25
7 Sabine O'Connor St Mary's College (Auckland) 29.80
-- Symone Tafunai'i St Dominic's College DNF

Heat 4

Wind: 2.4
Placing Athlete Team Preliminaries
1 Dionne Treadaway Tokoroa High School 25.83q
2 Nicole Robertson Howick College 26.35q
3 Ruby Coers Mt Aspiring College 27.35q
4 Rebecca Gillett Papanui High School 27.58q
5 Kate Karika Iona College 27.84q
6 Brigid O'Neill Otago Girls High School 28.02q
7 Sarah Allan Southland Girls' High School 29.17
8 Kelly Clifford Craighead Diocesan School 29.47

Heat 5

Wind: 3.6
Placing Athlete Team Preliminaries
1 Zoe Hobbs New Plymouth Girls High School 26.21q
2 Caitlyn George St Hilda's Collegiate 27.10q
3 Sherelle King Cashmere High School 27.34q
4 Samantha Bitcheno Tauranga Girls' College 27.93q
5 Lauren Balsillie Wairarapa College 28.08q
6 Holly Travers Chanel College 28.40
7 Tamsin Harvey Diocesan School for Girls 28.68
8 Bridget Milne St Matthews Collegiate 29.20

Semi Finals

Heat 1

Wind: 2.6
Placing Athlete Team Semi Finals
1 Rosie Elliott Rangi Ruru Girls' School 26.52q
2 Jade Henley-Smith Hillcrest High School 27.15q
3 Sherelle King Cashmere High School 27.18q
4 Danica Davies St Hilda's Collegiate 27.27
5 Brigid O'Neill Otago Girls High School 27.84
6 Tyler Griffiths Solway College 28.43
7 Phoebe Pegg Columba College 28.60
8 Lauren Balsillie Wairarapa College 29.88

Heat 2

Wind: 1.5
Placing Athlete Team Semi Finals
1 Zoe Hobbs New Plymouth Girls High School 25.66q
2 Emma Hopcroft Southland Girls' High School 26.22q
3 Caitlyn George St Hilda's Collegiate 26.90q
4 Samantha Bitcheno Tauranga Girls' College 27.70
5 Abbey Johnston James Hargest College 27.91
6 Georgia Pert Westlake Girls High School 27.93
7 Kate Karika Iona College 28.23
8 Sara-Jane Raleigh St Matthews Collegiate 28.58

Heat 3

Wind: 2.2
Placing Athlete Team Semi Finals
1 Dionne Treadaway Tokoroa High School 25.78q
2 Nicole Robertson Howick College 26.26q
3 Brooke Somerfield Tauranga Girls' College 27.30
4 Ruby Coers Mt Aspiring College 27.40
5 Josie Minor Napier Girls High School 27.41
6 Rebecca Gillett Papanui High School 27.45
7 Lucy Thomson St Margaret's College 27.86
8 Kara Helm Bayfield High School 27.99

Finals

Heat 1

Wind: 2.3
Placing Athlete Team Finals
1 Zoe Hobbs New Plymouth Girls High School 24.92
2 Dionne Treadaway Tokoroa High School 25.36
3 Emma Hopcroft Southland Girls' High School 25.92
4 Nicole Robertson Howick College 25.93
5 Rosie Elliott Rangi Ruru Girls' School 26.62
6 Caitlyn George St Hilda's Collegiate 26.95
7 Jade Henley-Smith Hillcrest High School 27.25
8 Sherelle King Cashmere High School 27.28

Athletes (41)

Name Team
Sarah Allan Southland Girls' High School
Lauren Balsillie Wairarapa College
Samantha Bitcheno Tauranga Girls' College
Gemma Botica Waimate High School
Kelly Clifford Craighead Diocesan School
Ruby Coers Mt Aspiring College
Danica Davies St Hilda's Collegiate
Rosie Elliott Rangi Ruru Girls' School
Shontelle Evans Queen's High School
Georgia Freeman Villa Maria College
Caitlyn George St Hilda's Collegiate
Rebecca Gillett Papanui High School
Tyler Griffiths Solway College
Kate Guildford Columba College
Tamsin Harvey Diocesan School for Girls
Kara Helm Bayfield High School
Jade Henley-Smith Hillcrest High School
Zoe Hobbs New Plymouth Girls High School
Emma Hopcroft Southland Girls' High School
Abbey Johnston James Hargest College
Rebecca Jost Baradene College
Kate Karika Iona College
Sherelle King Cashmere High School
Hannah Lang St Matthews Collegiate
Bridget Milne St Matthews Collegiate
Josie Minor Napier Girls High School
Ruby Mountford-McAuley Villa Maria College
Sabine O'Connor St Mary's College (Auckland)
Brigid O'Neill Otago Girls High School
Phoebe Pegg Columba College
Georgia Pert Westlake Girls High School
Sara-Jane Raleigh St Matthews Collegiate
Nicole Robertson Howick College
Brooke Somerfield Tauranga Girls' College
Maggie Symes Wanganui Collegiate
Symone Tafunai'i St Dominic's College
Lucy Thomson St Margaret's College
Holly Travers Chanel College
Dionne Treadaway Tokoroa High School
Molly Wilkins Wairarapa College
Rebecca Wilson Rangi Ruru Girls' School